Ovaj mjesec: 1993

Međunarodni mjesec školskih knjižnica – listopad

Projekt straničnik („ISLM Bookmark Project“) jedan je od projekata organizacije IASL (Međunarodne udruge školskih knjižnica) kojim se obilježava Međunarodni mjesec školskih knjižnica.

OŠ Okučani treću godinu zaredom provodi projekt razmjene straničnika sa školama diljem svijeta. Ove školske godine naša škola ima 13 škola partnera iz 9 zemalja: Rumunjske, Portugala, Njemačke, Rusije, Mađarske, Indije, Kanade, Sjedinjenih Američkih Država i Australije. Straničnike za razmjenu izrađivalo je 214 naših učenika iz 14 razrednih odjela razredne i predmetne nastave.

Tema ovogodišnjeg projekta je „Povezivanje zajednica i kultura“ (“Connecting Communities and Cultures”) pa su naši straničnici prenijeli nekoliko informacija o hrvatskoj kulturi.

Mlađi su učenici izrađivali straničnike u obliku šestinskog kišobrana, prema ideji učiteljice Martine Faccio. Uz straničnike školama smo poslali i pismo koje sadrži legendu kako je običan crni kišobran postao žarko crveni zbog jake ljubavi dvoje mladih.

Stariji su učenici izrađivali straničnike u obliku „penkale“ tj. kemijske olovke, prema ideji učiteljice Slavenke Vujčić. „Penkale“ su ukrašene točkama psa dalmatinera i glagoljskim slovima. Ovim smo straničnikom prenijeli poruku da je hrvatski izumitelj Slavoljub Penkala konstruirao prvu mehaničku olovku (1906.) i nalivpero na krutu tintu (1907.). Osim toga, predstavili smo glagoljicu, staro hrvatsko pismo koje se koristilo u Hrvatskoj od 9. st. pa sve do 19. stoljeća u liturgiji. Pas dalmatiner poznat je po priči i filmu „101 dalmatiner“, ali je manje poznato da je ime dobio po hrvatskoj pokrajini Dalmaciji, a i pretpostavlja se da potječe iz Dalmacije.

Naše učenici predstavljaju mali dio od 30 tisuća učenika širom svijeta koji suradnjom sa školama diljem svijeta slave Međunarodni mjesec školskih knjižnica.

Knjižničarka Kristina Dujmović

objavio: Abdulah Ajanović   datum: 18. 10. 2017.

« Ožujak 2024 »