2016-05-10 10:50:29

Dan Europe

Učenici 1.a razreda obilježili su Dan Europe radionicom u školskoj knjižnici. Naučili su da Europska unija slavi „rođendan“ 9. svibnja. Poslušali su „Odu radosti“, himnu Europske unije i napravili plavu zastavu Europske unije sa dvanaest žutih zvjezdica. Naučili su da se u dijelu Europske unije kao sredstvo plaćanja koristi euro, i da je Hrvatska jedna od članica EU. Za rođendanski poklon učenici su izradili 28 zastava zemalja članica Europske unije koje se mogu pogledati u školskoj knjižnici.

Knjižničarka Kristina Dujmović

U nastavku pročitajte više o Danu Europe...

Dan Europe obilježava se 9. svibnja svake godine. Naime, 9. svibnja 1950. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik. Taj prijedlog, poznatiji kao "Schumanova deklaracija", smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija. Danas se deveti svibnja, uz himnu i zastavu, uzima kao europski simbol. Vijeće Europske unije u Milanu 1985. godine donijelo je odluku kojom se 9. svibnja svake godine obilježava kao "Dan Europe".

                  Europska zastava simbolizira ne samo Europsku uniju već i europsko jedinstvo i identitet u širem smislu. Europska zastava sastoji se od kruga od 12 zlatnih zvijezda na plavoj podlozi. Zvijezde simboliziraju ideale jedinstva, solidarnosti i sklada među narodima Europe. Broj zvijezda nije povezan s brojem država članica, dok krug simbolizira jedinstvo. Povijest europske zastave vodi nas u 1955. Vijeće Europe se zalaže za obranu ljudskih prava i promiče europsku kulturu, odabralo je sadašnji dizajn za vlastite potrebe. Tijekom sljedećih godina poticalo je europske institucije u nastajanju da tu zastavu i same prihvate. Godine 1983. Europski parlament odlučio je da zastava kojom se koristi Vijeće Europe postaje zastava Zajednicâ, a 1985. odlukom europskih čelnika ona je postala službeni amblem Europskih zajednica, koje će kasnije postati Europska unija.

                  Himnu Europske unije „Odu radosti“ ("Ode an die Freude") napisao je njemački pjesnik Friedrich Schiller 1785. godine slaveći ideal bratstva i ujedinjenosti čovječanstva. Skladatelj Ludwig van Beethoven uvrstio ju je u završni stavak svoje Devete simfonije. Beethovenova glazba je 1972. i 1985. prihvaćena prvo za himnu Vijeća Europe, a potom za europsku himnu.

"Oda radosti"

 

Radost divni dar Božanstva dijete polja nebeskih,
   Tvojim žarom opijeni stupamo do praga tvog.

Kad nas tvoja moć izmiri, nestat mora razdor sav.
Svaki čovjek brat je drugom, tvoj kad divni slijedi put.

  Svaki čovjek koji sreću vjernog prijateljstva zna,
Svaki koji zna za ljubav nek' nam svoj pridruži glas.

Sve što može jedno biće na toj zemlji svojim zvat.
Kom to nije dano, bijednik taj za radost neće znat.


Osnovna škola Okučani