PŠ Stara Gradiška

Stara Gradiška je smještena na lijevoj obali Save uz granicu s Bosnom i Hercegovinom.
U povijesnim se izvorima prvi puta spominje 1295. kao lučko naselje. U vrijeme kada je zaprijetila turska opasnost, Stara se Gradiška  razvija kao vojno naselje te poprima novu orijentalnu arhitekturu. Stara je Gradiška  od svih slavonskih naselja najduže bila pod turskom vlašću. Od 1699.u sastavu je Vojne krajine pa se i dalje razvija kao vojno utvrđenje. Polovicom 18.stoljeća su završeni radovi na starogradiškoj tvrđavi i izgradnji vojne namjene. Nakon što je 1871.razvojačena Vojna krajina, nastaju općine.Osnovana je općina u Staroj Gradiški za Gornji,Donji i Novi Varoš,Pivare i Uskoke.
1810. prvi se puta spominje osnovna škola koja je bila smještena unutar tvrđavnog naselja. Kao prvi učitelj spominje se Bartol Pavišić. Nastava se održavala na njemačkom jeziku, a pohađalo ju je 60 učenika. Nova je školska zgrada sagrađena 1888.u selu Uskoci, neposredno uz zidine tvrđave.U vrijeme Kraljevine Jugoslavije u starogradiškoj se utvrdi osniva kaznionica. Tisuće je kažnjenika ostavilo  svoje živote u zidovima Stare Gradiške koja je služila kao zatvor, kaznionica i logor gotovo puna dva stoljeća. Mnogi su danas istaknuti javni društveni i politički djelatnici boravili u ovoj zloglasnoj kaznionici.
Velikosrpska je agresija ispisala  krvave stranice u povijesti ovog kraja. Stara je Gradiška okupirana u kolovozu 1991. Nakon što je vojno-redarstvenom akcijom Bljesak oslobođena Zapadna Slavonija, stanovnici Stare Gradiške i njezinih naselja vraćaju se na svoja ognjišta te počinje obnova i izgradnja.
1995. godine završetkom Domovinskog rata i povratkom prognanika škola je počela ponovo raditi, ali ne u školskoj zgradi već u općini s jednom učiteljicom i četverorazrednom kombinacijom učenika od 1. do 4. razreda. Povratkom prognanika povećavao se broj djece,  odnosno učenika pa tako i broj učiteljica. 1996. godine se škola seli u prostorije vrtića s oko 55 učenika i dvije učiteljice. 1999. godine je izgrađena nova školska zgrada u Staroj Gradiški. Novu školu pohađali su učenici od 1. do 4. razreda s oko stotinu djece i tri učiteljice.
2004./2005. godine vraćaju se svi učenici viših razreda koji su putovali u Okučane i škola postaje osmogodišnja, ali i dalje područna škola. Povratkom učenika povećao se i broj djece u školi, oko 160 učenika. U razrednoj nastavi rade četiri učiteljice, a nastavnici viših razreda dolaze iz Okučana i predaju predmetnu nastavu. Danas, 2009.godine Područnu školu Stara Gradiška pohađa 135 učenika, od toga 44 učenika u razrednoj nastavi u tri razredna odjela, a u predmetnoj nastavi 91 učenik u četiri razredna odjela

« Siječanj 2021 »