Ovaj mjesec: 1911

Osmaši na terenskoj nastavi u Vukovaru

Učenici 8.a, 8.b i 8. razreda PŠ Stara Gradiška s nastavnicama Slavenkom Vujčić i Sanjom Vujicom te nastavnikom Mladenom Šulekićem 16. listopada bili su na terenskoj nastavi u Vukovaru. Cilj je ove terenske nastave, čije troškove u potpunosti snosi Ministarstvo  hrvatskih branitelja, da učenici upoznaju činjenice o Domovinskom ratu i bitci za Vukovar.

Učenici su posjetili memorijalna mjesta na području grada Vukovara, sudjelovali u Školi mira te posjetili Muzej vučedolske kulture.

Učenik Vid Majdn  adžić iz 8.b razreda i učenica Terezija Delač iz 8.a razreda razgovarali su s našom novinarkom Anteom Topić o posjetu gradu Vukovaru:

„Posjetili smo Ovčaru gdje su bili zarobljenici kad je Vukovar osvojen, posjetili smo Muzej vučedolske kulture gdje je pronađena Vučedolska golubica, bili smo u vojarni, bili smo u bolnici gdje su bili ranjenici.

Najviše nas se dojmio posjet bolnici gdje nam je branitelj pričao o događajima iz rata. Pričao nam je o satniku na kojeg je bačena bomba teška 250kg, krmača, ali nije eksplodirala. Pala je i probila pet katova do podruma gdje je bio satnik i pala mu između nogu. Vidjeli smo i rupu gdje je pala bomba.

U Muzeju vučedolske kulture vidjeli smo kosti, kako su bili tadašnji ljudi bili obučeni, što su jeli, kako su pravili kuće, kako su transportirali drva. Pričali su nam kako je jedan poljoprivredni orao polje i pronašao neke nalaze. Tada su pozvani stručnjaci iz Zagreba koji su to istražili. Na tom se mjestu danas nalazi Muzej vučedolske kulture.

Posjetili smo i memorijalno groblje. Imali smo i slobodnog vremena u gradu. Na kraju smo u Školi mira imali nastavu i sudjelovali na kvizu i osvojili drugo mjesto.

Na povratku u autobusu nam je bilo zanimljivo. Učenici 8.b su i pjevali. A imali smo i nezgodu kad je grana udarila u staklo autobusa, jer je bio autobus na kat.“

Antea Topić, 5.a razred

objavio: Alen Brkić   datum: 25. 10. 2019.

« Travanj 2024 »