PŠ Trnakovac

Područna je škola Trnakovac  smještena u malom selu Trnakovcu. Selo Trnakovac udaljeno je od Okučana oko 5 km. Škola je u Domovinskom ratu devastirana , a obnovljena je 2001.g. uz novčanu potporu Vlade Velike Britanije.
            Škola se nalazi u centru mjesta, okružena predivnom prirodom. Pokraj škole teče potok Sloboština u kojemu se može vidjeti i poneka pastrva. Selo okružuje gusta šuma u kojoj živi poznata divlja mačka. Ljudi se pretežno bave poljoprivredom, šumarstvom, ovčarstvom i stočarstvom.
            Školu pohađaju učenici iz Trnakovca te okolnih sela (Gornji Rogolji, Donji Rogolji, Bijela Stijena, Benkovac, Lještani). Učenici putnici putuju do škole autobusom.
            Školske godine 2008/2009. školu pohađa 15 učenika. U školi su dva kombinirana razredna odjela. Kombinirani razredni odjel 1. i 3. razreda ima 7 učenika, a vodi ga učiteljica Ana Rosić. U 1. su razredu  jedna djevojčica i jedan dječak, dok su u 3.razredu trojica dječaka i dvije djevojčice. Kombinirani razredni odjel 2. i 4. razreda ima 8 učenika, a vodi ga učiteljica Marija Rajković. U 2. su razredu  tri dječaka i dvije djevojčice,a u 4. su razredu  dva dječaka i jedna djevojčica. Nastava se odvija u dvije smjene (prijepodne i poslijepodne)

U školi se odvijaju sljedeće izvannastavne aktivnosti:
  • FOLKLORNA SKUPINA (učiteljica Marija Rajković)
  • MLADEŽ CRVENOGA KRIŽA ( učiteljica Marija Rajković)
  • CVJEĆARI (učiteljica Ana Rosić)
  • POVRTLARI (učiteljica Biljana Milobara)

Učenici sa svojim učiteljicama organiziraju školske priredbe, radionice za roditelje, eko akcije…
            Uz školu se nalazi školski voćnjak s oko 80 stabala jabuka. Uz voćnjak se nalaze i košnice s pčelama. Brigu o voćnjaku i pčelama vode članovi školske zadruge OŠ Okučani. U proljeće je u voćnjaku prelijepo pa ga učenici često posjećuju, a ponekad se u njemu održi i nastavni sat .
            Cvjećari se brinu o cvijeću oko škole, povrtlari sade povrće, folklorna skupina sudjeluje na raznim priredbama, članovi Mladeži Crvenog križa uče o prvoj pomoći i povijesti Crvenog križa te sudjeluju na natjecanjima.