preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
20 godine škole
Oglasna ploča

Na našoj oglasnoj ploči nalaze se dokumenti koji su važni. Pogledajte ih.

Pravilnik o radu 2023.

Pravilnik o provedbi postupaka jednostavne nabave

Popis odabranih udžbenika i priradajućih nastavnih sredstava koji će se koristiti u našoj školi od šk.god. 2022./2023. - RN

Popis odabranih udžbenika i priradajućih nastavnih sredstava koji će se koristiti u našoj školi od šk.god. 2020./2021.

Pravilnik o postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti

Pravilnik o načinu i postupku zapošjavanja u osnovnoj školi Okučani

PRAVILNIK O DOPUNAMA PRAVILNIKA O NAČINU I POSTUPKU ZAPOŠLJAVANJA U OSNOVNOJ ŠKOLI OKUČANI

Pravilnik o izmjenama Pravilnika o načinu i postupku zapošljavanja u OŠ Okučani

Kriteriji za ocjenu iz vladanja

Statut

Školski kurikulum 2024./2025.

Godišnji plan i program rada 2024./2025.

Odluka o imenovanju tima za kvalitetu OŠ Okučani

Odluka o izmjenama godišnjeg plana i programa rada 2020./2021.

Odluka o izmjeni odluke o ustroju razrednih odjela u OŠ Okučani 2020./2021.

Kućni red

Etički kodeks

Kućni red dvorane

Izvedbeni školski plan i program građanskog odgoja i obrazovanja

Stručno osposobljavanje

Pravilnik o ostvarivanju i korištenju vlastitih prihoda

PROJEKT

Inkluzivno obrazovanje u jugoistočnoj Europi

                 

ZADRUGA

Učenička zadruga "Osvit"

"

 

 

PORTALI

 

 

 

 

 

 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 12. 10. 2010.

Ukupno: 384701
Ovaj mjesec: 1742
Ovaj tjedan: 479
Danas: 8
Vijesti

Nosimo ružičaste majice!


Dan ružičastih majica, program prevencije vršnjačkog nasilja,  svake se godine obilježava posljednju srijedu u mjesecu veljači.  Stoga je u srijedu 26. veljače 2020. povodom Dana ružičastih majica u OŠ Okučani održana panel rasprava na temu elektroničkog nasilja koju je organizirala naša pedagoginja Marina Bujas.  Program je započeo igrokazom kojeg su uprizorili učenici predmetne nastave uz pomoć učiteljice hrvatskog jezika Kristine Pobor Apanović. Nakon igrokaza slijedila je rasprava koju su započeli učenici definirajući što je to sve elektroničko nasilje. Defektologinja škole Aleksandra Grubač govorila je o prevenciji nasilja, a pedagoginja OŠ Čaglin, gospođa Ljljana Đurđević govorila je o prevenciji nasilja u njenoj školi. Učitelj informatike, Alen Brkić, govorio je sadržajima na nastavi informatike kojim se poučava učenike o sigurnosti na internetu i prihvatljivom ponašanju na internetu. Gospođa Vesna Mihić, socijalna radnica iz Centra za socijalnu skrb, govorila je o prevenciji nasilja u djelokrugu djelovanja Centra. Gospodin Tomislav Gudović, predstavnik MUP-a govorio je koje preventivne programe provodi MUP vezane uz elektroničko nasilje. Školski psiholog Matija Mesić  govorio je o pomoći žrtvi nasilja, ali i pomoći nasilniku.  Program su obogatili prvašići svojim recitacijama, a zaključili učenici 5.a i 5.b razreda pjesmom za koju su sami napisali stihove i uglazbili je uz pomoć učiteljice Brankice Korać.

Što su našim novinarima rekli gosti rasprave pročitajte u nastavku.

Novinarka Antea Topić, 5.a:

Gospođo Đurđević recite nam neki primjer nasilja na internetu iz Vaše prakse i što je škola poduzela u tom slučaju?

Ljiljana Đurđević, pedagoginja  OŠ Čaglin

„Mi nemamo, na svu sreću, nekakvih pretjerano velikih slučajeva  nasilja na internetu među učenicima. Prije par godina je bio jedan slučaj gdje smo reagirali promptno jer je majka djevojčice došla i rekla o neprimjernom vrijeđanju, odnosno ponašanju. I mi smo po protokolu i po svemu što nam zakon kaže i dozvoljava i po čemu postupamo, pozvali smo i učenike i njihove roditelje. Obavili smo razgovor, djeca su se ispričala svojoj suučenici i poslije toga apsolutno nije bilo nikakvih problema. Dvojica dječaka su se htjeli napraviti frajerčići, pa su mislili da će s tim ispasti hrabri, dobri, pametni, itd. Međutim, kad im se ukazalo da je to jako neprimjereno, i kako bi se oni osjećali da ih netko na taj način vrijeđa, shvatili su pouku i poruku. U školi nemamo puno slučajeva nasilja jer jako  radimo na prevenciji, ne samo u Mjesecu borbe protiv ovisnosti kada se bavimo ovisnošću o internetu i društvenim mrežama. Obilježavamo i Dan sigurnijeg interneta. Trudimo se na satovima razrednika i kroz individualne razgovore, radimo radionice i kvizove. Imali smo i međunarodni projekt u kojem su sudjelovali učenici 7. razreda. Trudimo se da učenicima ukažemo da jednostavno nasilje je nasilje. Mi kad spomenemo nasilje mahom svi mislimo na fizičko nasilje, međutim danas imamo nekoliko vrsta nasilja, od psihičkog, verbalnog, financijskog, nažalost seksualnog, te također i nasilje na društvenim mrežama. Možda je problem taj što je danas djeci, bez obzira gdje žive, u velikom gradu ili selu, dostupan Internet. Sad je tu problem koliko i kako prate roditelji zapravo, dociraju što im djeca rade, s kime se dopisuju itd. Uvijek se kaže bolje spriječiti nego liječiti.  Moja mantra je, to i moji učenici znaju, na nasilje ne treba odgovarati nasiljem, jer se onda zakopavamo sve dublje i dublje.  Dobar razgovor je prevencija. Ako netko ima neki problem, ako ne može to reći kod kuće, ima razrednika, ima mene kao stručnog suradnika, svoje učitelje, učiteljice, nekom se treba povjeriti. Jer nasilje nitko, a posebno mladi, ne smije trpjeti.“

Novinarka Dora Klarić, 7.a:

Poštovana gospođo Mihić, molimo Vas da nam kažete koliko se na Vašem poslu susrećete s nasiljem putem interneta, kakvi su to oblici nasilja i što Centar može poduzeti?

Gospođa Vesna Mihić, predstavnica Centra za socijalnu skrb

„Nemamo baš puno takvih prijava nasilja putem interneta, ali kada policijska postaja proslijedi nasilje Centru za socijalnu skrb, Centar za socijalnu skrb žurno poziva počinitelja nasilja i žrtvu nasilja. Sa žrtvom nasilja razgovor obavlja psihologinja Centra našega i daje joj se stručna pomoć i podrška, dok se sa nasilnikom radi na način da ga se poduči o nenasilnim oblicima rješavanja sukoba , o štetnosti  toga što je počinio nasiljem putem interneta i zapravo o posljedicama koje mogu proizaći iz takvog njegovog čina. Ukoliko policijska postaja proslijedi izvješće općinskom državnom odvjetništvu za mladež, Centar za socijalnu skrb surađuje s odvjetništvom i daljnja odluka Centra bude prema odluci općinskog državnog odvjetnika. Inače u takvim slučajevima, ako se radi o počinitelju već prijavljivanom u Centru, ako se radi o obitelji koja je u našem tretmanu Centra izriču se mjere obiteljsko-pravne zaštite, mjere stručne pomoći i podrške, mjere nadzora u obitelji i pomoć roditeljima da se mogu nositi sa ponašajnim poteškoćama djeteta.“

Novinarka Leonarda Šugić, 7.a:

Molimo Vas da nam kažete o nekom obliku nasilja na internetu s kojim se policija susreće i što policija poduzima u takvim slučajevima?

Gospodin Tomislav Gudović, predstavnik MUP-a

„Najčešće se tu radi o pojavnom obliku povrede tuđih prava, povrede osobnih podataka, kako je kazneni zakon opisao. Obično su to maloljetne osobe,  kada pristupe u policijsku postaju Okučani, od njih se zaprimi prijava sukladno protokolu i sukladno kaznenom zakonu,  Zakonu o kaznenom postupku. Nakon toga se priđe kriminalističkom istraživanju kaznenog djela. Takva kaznena djela mi obično radimo u suradnji s policijskim službenicima za kibernetičku sigurnost koji su stacionirani u Službi kriminalističke policije u Policijskoj upravi brodsko-posavskoj.  Naravno,  obradu samog kaznenog djela radimo  u suradnji s nadležnim državnim odvjetništvom , općinskim državnim odvjetništvom za mladež u Slavonskom Brodu. Nakon što provedemo kriminalističko istraživanje procesuira se počinitelj tog kaznenog djela.  U većoj su to mjeri maloljetnici ili mlađe maloljetne osobe za koje je zakon odredio da se za njih primjenjuje Zakon o sudovima za mladež. Nakon što se dovrši kriminalističko istraživanje ponovno se u konzultaciji s općinskim državnim odvjetništvom za mladež podnosi potrebita pismena i paralelno uz to dostavlja se izvješće Centru za socijalnu skrb, stručnom timu, da se i djelatnici Centra mogu uključiti u daljnji rad s počiniteljem. „

Novinarska skupina



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Alen Brkić   datum: 5. 3. 2020.

e-Dnevnik


Jelovnik šk. kuhinje


Office365


SNEP 2 - Junior


ŠKOLA ĐAKA


Tražilica

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


Virtualna knjižnica


Knjižnica - katalog knjiga


DABAR


UČENIČKI RADOVI

DEBATA


VRIJEME


Anketa
Imaš li facebook?




Korisni linkovi
Dnevni tisak

Časopisi
 • Enter
 • Bug
 • National Geographic
 • Vidi
 • Meridijani
 • PC CHIP
 • Drvo znanja

Tražilice
 • Google
 • Yahoo
 • AskForKids

On line rječnici


Vijesti




preskoči na navigaciju