Školski kurikulum 2024./2025.

Godišnji plan i program rada 2024./2025.

Terenska nastava - GRAZ

Dana 2. svibnja 2024. godine organizirana je terenska nastava u Graz za učenike od 5. do 8. razreda naše škole.

Krenuli smo u 5 sati ujutro te smo nakon vožnje kroz Sloveniju stigli do Austrije.

Najprije smo posjetili tvornicu čokolade Zotter, koja se nalazi oko 50 km od Graza.

Tvornicu je osnovao vizionar čokolatijer Josef Zotter. U Zotteru se proizvodi više od 300 različitih čokoladnih proizvoda i to je jedina tvornica u Europi koja čokoladu proizvodi od zrna kakaovca do gotovog proizvoda. Cijela proizvodnja temelji se na načelima zdrave prehrane.

Na ulazu u tvornicu svatko je dobio keramičku žlicu i započela je naša čokoladna avantura. Na prvoj fontani kušali smo čisti kakaovac bez ikakvih dodataka, koji i nije baš ukusan.

Već u sljedećoj prostoriji dočekale su nas ogromne čokoladne fontane i staklene vitrine, s različitim okusima i različitim postotcima kakaa.

Najveća je gužva na čokoladnom baru, na kojem se čokolade vrte u krug.

Kušali smo i Flic Floc čokoladne pahuljice različitih okusa. Tu su i čokoladni napitci.

I dok smo uživali u vrućoj čokoladi pogled nam seže na prekrasnu prirodu i životinje oko tvornice. Razgledali smo Edible Zoo s domaćim životinjama. U ovom dijelu najviše nam je za oko zapelo groblje čokolade. Na spomenicima u obliku čokolada piše vrsta čokolade i period u kojem je bila u proizvodnji. Tu su neke vrste čokolada koje nisu bile toliko uspješne pa su povučene iz proizvodnje, kao npr. čokolada sa špekom.

Na kraju smo u trgovini kupili čokoladne proizvode koji su nam se najviše svidjeli. Osim što je fina, čokolada je izgledom drugačija od ostalih. Svaka vrsta je posebno dizajnirana, i čokolada, i omot.

Zatim smo se zaputili u Graz, srce Štajerske.

Naše razgledavanje grada započelo je šetnjom i usponom na Schlossberg. Izdižući se iznad slikovitih krovova Graza, Schlossberg, što na njemačkom znači "dvorac na brežuljku", stoljećima je bio strateško i kulturno središte Štajerske. Toranj sa satom ponosno stoji na vrhu brda, s kojeg se pruža pogled na grad.

Pogled nam seže do Kunsthaus Graz, futurističkog muzeja umjetnosti, koji je zbog svoje jedinstvene arhitekture od milja nazvan "Prijateljski izvanzemaljac".

Spuštamo se natrag u živahne ulice.

Najhrabriji učenici su se sa Schlossberga spustili toboganom!

Stižemo do glavnog trga. Hauptplatz je izgrađen još u srednjem vijeku i otada je središte života u Grazu, pa tako i danas onuda prolaze svi gradski tramvaji. Najbolje trgovine se nalaze u okolici trga, a tamo je i sjedište gradonačelnika te ostatka gradske adminstracije - Gradska vijećnica.

Nakon kupovine, fotografiranja i ručka u McDonaldsu vratili smo se kući u kasnim večernjim satima.

Posjet tvornici Zotter preporučujemo svim čokoljupcima! A mi se želimo uskoro ponovo vratiti u ovaj divni grad!

objavio: Alen Brkić   datum: 13. 5. 2024.

« Listopad 2024 »